Manisa Spil Dağı’na İki Otel Yapılacak

Manisa Valisi Abdurrahman Savaş, Spil Dağı at alanı mevkiindeki bölgede süren altyapı çalışmalarının ardından, iki adet otel yapılacağını belirterek, bu otellerden birinin 150 yataklı, diğerinin ise sağlık üzerine olup 75 yataklı olabileceğini...

09 Ekim 2013 Çarşamba 18:58
Bu haber 68 kez okundu
Manisa Spil Dağı’na İki Otel Yapılacak
Manisa Valisi Abdurrahman Savaş, Spil Dağı at alanı mevkiindeki bölgede süren altyapı çalışmalarının ardından, iki adet otel yapılacağını belirterek, bu otellerden birinin 150 yataklı, diğerinin ise sağlık üzerine olup 75 yataklı olabileceğini söyledi.

Vali Savaş, Spil Dağı at alanı ve çevresindeki süren alt yapı çalışmalarını yerinde inceledi. Vali Savaş’a incelemeler boyunca Doğa Koruma ve Milli Parklar 4. Bölge Müdürü Rahmi Bayrak, alt yapı çalışmaları, sondaj çalışmaları ve bungalov evleri hakkında bilgiler verdi. İncelemeler sırasında Vali Savaş’a Manisa İl Kültür ve Turizm Müdürü Erdinç Karaköse ve bazı daire müdürleri de eşlik etti. Spil Dağı Milli Parkı'ndaki çalışmaların belli bir aşamaya geldiğinin belirten Vali Savaş, "Bu projeyi yerinde inceliyoruz. Bu bölgeye yaklaşık yarım saate ulaşılabiliyor. Özellikle yaz dönemlerinde bunaltıcı sıcaklardan kaçmak için önemli bir yer. Ayrıca geçmişten bu yana şifa kaynağı bitkilerin yetiştiği bir yer. Şu anki uygulanan proje bir kaç kez ihale edilmiş ancak altyapı maliyeti üzerine yapılacak otellerin yapımı için proje tamamlanamıyordu. Orman ve Su İşleri Bakanlığı’mız Milli Parklar Genel Müdürlüğü bu projenin alt yapı kısmını şuan yapıyor. Bu alana doğal granit taşlarla tamamen doğal malzeme ile 10 kilometrelik bir yol ağı yapılmış olacak. Bundan sonraki aşamada günü birlik tesisler ve 2 tane otel yapımı var. Bizim isteğimiz günü birlik tesislerin yine Bakanlık tarafından kamu imkanlarıyla yapılmasıdır. İki tane otelimiz var. Biri sağlık üzerine yapılacak bir otel. Daha az sayılı 75 yataklı olacak. Bir de buna göre biraz daha büyük 150 yataklı otelimiz var. Bu tesis tamamlanmasının ardından Manisa’dan ve çevre şehirlerden gelen vatandaşlar Bungalov Evleri'nin yanısıra bu otellerde de konaklama imkanı olacak. İnşallah altyapı çalışmalarımız kısa zamanda, 2014 yılı içerisinde biteceğini düşünüyoruz. Alt yapının tamamlanmasının ardından otellerin yapımı için girişimlerimiz olacak. Daha öncesinden de bunun için çalışmalarımız vardı." dedi.

Spil Dağı'ndaki Bungalov Evleri'nin yenilenmesiyle ilgili olarak da konuşan Vali Savaş, "Şuan ki Bungalov Evleri bu projenin parçaları değil. Bunlar şuanda yıkılmadı. Yerine yenilerinin yapılmasını gerçekleştirmek istiyoruz. Bu proje bittiğinde, kullanabilir durumda olanlar yıl başından sonra hizmete açılabilir. Bu ihalenin bedeli ise yaklaşık 15 milyon civarındadır." dedi.

Proje alanının 90 hektarlık olduğunu belirten Doğa Koruma ve Milli Parklar 4. Bölge Müdürü Rahmi Bayrak ise “Spil Dağın’daki altyapı çalışmaları bizim için çok önemliydi. Elimizdeki su yetmez diye, sondaj çalışmaları yapıyoruz. Yaptığımız altyapı çalışmaları bundan sonraki projeler için çok önemli. Burada suyun çıkması daha da önemli. 152 metrede suyu bulduk. 3 gündür de akmaya devam ediyor. Suyun az olduğu bu sezonda bu su, bizi çok mutlu etti. Bir tane daha sondaj çalışması yapmayı planlıyoruz." şeklinde konuştu.

    Yorumlar

Hava Durumu
Tümü Anket
Bugün Seçim Olsa Hangi Partiye Oy Verirsiniz

SPOR TOTO SÜPER LİG

Tür seçiniz:
Linkler
Arşiv