DOLAR 31,0391
EURO 33,6226
ALTIN 2032,384
BIST 9374,2
Adana Adıyaman Afyon Ağrı Aksaray Amasya Ankara Antalya Ardahan Artvin Aydın Balıkesir Bartın Batman Bayburt Bilecik Bingöl Bitlis Bolu Burdur Bursa Çanakkale Çankırı Çorum Denizli Diyarbakır Düzce Edirne Elazığ Erzincan Erzurum Eskişehir Gaziantep Giresun Gümüşhane Hakkari Hatay Iğdır Isparta İstanbul İzmir K.Maraş Karabük Karaman Kars Kastamonu Kayseri Kırıkkale Kırklareli Kırşehir Kilis Kocaeli Konya Kütahya Malatya Manisa Mardin Mersin Muğla Muş Nevşehir Niğde Ordu Osmaniye Rize Sakarya Samsun Siirt Sinop Sivas Şanlıurfa Şırnak Tekirdağ Tokat Trabzon Tunceli Uşak Van Yalova Yozgat Zonguldak
Gaziantep °C

Kurban Bayramı tatili uzatıldı mı? Son dakika bayram tatili 9 gün oldu mu?

Kurban Bayramı tatili uzatılacak mı? arama motorunda yoğun olarak araştırılıyordu. Müminler ibadetlerini geçekleştirmek için kurbanlıklarını seçmeye başladı. Kurban Bayramı 11 Ağustos’ta kutlanacak. Vatandaşlar bayram tatilini uzatılması yönündeki açıklamaları heyecanla takip ediyor. Kurban Bayramı’nın yaz aylarına denk gelmesi ile tatil planlarını şekillendirmek isteyen Kurban Bayramı tatili uzatılacak mı? araştırıyor. Bakan Albayrak’tan Kurban Bayramı tatili açıklaması geldi. Haberimizde..

Kurban Bayramı tatili uzatıldı mı? Son dakika bayram tatili 9 gün oldu mu?
30.07.2019
31
A+
A-

Kurban Bayramı tatili uzatılacak mı? sorusunun cevabı arama motorunda araştırılıyordu. Kurban Bayramı tatiline sayılı günler kaldı. Vatandaşlar Bayram tatili 9 gün oldu mu? sorusuna yanıt arıyor. Ramazan Bayramı’nda olduğu gibi Kurban Bayramı’nda da tatilin uzatılması bekleniyor. 10 Ağustos’ta başlayacak bayram tatili,14 Ağustos Çarşamba bitiyor. Bakan Albayrak’taan Kurban Bayramı tatili açıklaması geldi.  Bayram tatili 9 gün oldu mu? sorusunun yanıtı haberimizde..

KURBAN BAYRAMI TATİLİ UZATILACAK MI?

Bakan Albayrak Kurban Bayramı tatiline ilişkin açıklama yaparak: “Yaz tatiline devam ediyoruz. Kurban Bayramı tatilinin uzatılmasına sıcak bakmıyorum” ifadelerini kullandı. 

KURBAN BAYRAMI TATİLİ NE ZAMAN BAŞLIYOR?

10 Ağustos 2019 Cumartesi Kurban Bayramı Arefesi

11 Ağustos 2019 Pazar Kurban Bayramı (1.Gün)

12 Ağustos 2019 Pazartesi Kurban Bayramı (2.Gün)

13 Ağustos 2019 Salı Kurban Bayramı (3.Gün)

14 Ağustos 2019 Çarşamba Kurban Bayramı (4.Gün)

KURBAN KESİM VAKTİ NE ZAMAN BAŞLAR VE BİTER?

Kurban kesim vakti, bayram namazı kılınan yerlerde bayram namazı kılındıktan sonra; bayram namazı kılınmayan yerlerde ise, fecirden (sabah namazı vakti girdikten) sonra başlar. Hanefîlere göre bayramın 3. günü akşamına kadar devam eder (Merğînânî, el-Hidâye, VII, 154). Bu süre içinde gece ve gündüz kurban kesilebilir. Ancak kurbanların gündüz kesilmesi daha uygundur. Şâfiîlere göre ise 4. günü gün batımına kadar kesilebilir (Şirbînî, Muğni’l-muhtâc, IV, 383; İbn Rüşd, Bidâye, I, 436).

KURBAN İBADETİNİN MAHİYETİ VE HÜKMÜ NEDİR?

Sözlükte yaklaşmak, Allah’a yakınlaşmaya vesile olan şey anlamlarına gelen kurban dinî bir terim olarak, Allah’a yaklaşmak ve O’nun rızasına ermek için ibadet maksadıyla, belirli şartları taşıyan hayvanı usûlüne uygun olarak kesmeyi ve bu amaçla kesilen hayvanı ifade eder (İbn Âbidîn, Reddü’l-muhtâr, IX, 452). Kurban bayramında kesilen kurbana udhiyye, hacda kesilen kurbana ise hedy denir.

Akıl sağlığı yerinde, hür, mukim ve dinî ölçülere göre zengin sayılan mümin, ilâhî rızayı kazanmak gayesiyle kurbanını kesmekle hem Cenab-ı Hakk’a yaklaşmakta, hem de maddi durumlarının yetersiz olması sebebiyle kurban kesemeyenlere yardımda bulunmaktadır (Serahsî, el-Mebsût, XII, 8; İbn Nüceym, el-Bahr, VIII, 197). Bu ibadetin ruhunda Hakk’a yakınlık ve halka fedakârlıkta bulunma anlayışı vardır. Kurban, bir müslümanın bütün varlığını, gerektiğinde Allah yolunda feda etmeye hazır olduğunun bir nişanesidir.

Mezheplerin çoğuna göre udhiyye kurbanı kesmek sünnettir (İbn Rüşd, Bidâye, I, 429). Hanefî mezhebinde ise tercih edilen görüş, kurbanın vacip olduğudur (Merğînânî, el-Hidâye, VII, 146). Kurban, -fıkhî hükmü ne olursa olsun- müslüman toplumların belirli simgesi ve şiarı sayılan ibadetlerden biri olarak asırlardan beri özellikle milletimizin dinî hayatında önemli bir yer tutmaktadır.

YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.